Rašymo galia: 4 terapinio rašymo tipai

Viena iš galingiausių terapijos dalių yra lavinti gebėjimą stebėti savo mintis ir jausmus, o tai padaryti mums padeda rašymas. Kaip jis mums padeda? Deja, daugelis iš mūsų nemąsto vientisais sakiniais, o veikiau savaime pertraukiamais žodžių junginiais. Rašymas padeda atsekti besikeičiančias mintis ir jausmus, o tai gali lemti esmines įžvalgas (pvz., nenoriu eiti į tą susitikimą; manau, kad įsimyliu šį žmogų; nebesu patenkintas savo darbu; suprantu, kaip galiu išspręsti šią problemą; aš tikrai bijau dėl tos situacijos). Rašymas mums tarsi padeda susijungti su savo pasąmone, jis padeda atkurti proto, kūno ir sielos ryšį. Jo pagalba sužinome, kas mes iš tikrųjų esame šią akimirką. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgiu 4 rašymo tipus, kurie gali padėti pažinti save ir gyti.

PSICHOLOGIJA IR KITOS SAVIUGDOS TEMOS

EQhub.lt

3 min read

LAISVAS RAŠYMAS

Laisvas rašymas - tai metodas išliejant ant popieriaus viską, ką galvojame, be cenzūros. Pavyzdžiui, „Šiandien pabudau ir radau išdaužtą automobilio stiklą ir galvojau, kaip beprasmiška. Niekas neišnešta iš automobilio, o aš dabar turėsiu ieškoti puse dienos, kas pakeis stiklą! Parašiau žinutę Giedrei, kuri man iškart paskambino ir pasakė: „Eina sau, kaip bjauru“. Aš myliu ją.“

Taip pat gali būti: „Aš nekenčiu visų. Kodėl, po velnių, man sunku keltis iš lovos?! Nesąmonė. Nesąmonė. Nesąmonė. Nesąmonė. Nesąmonė. Šūdas“.

Jeigu nerimaujame, kad kyla minčių, kurios mums nepatinka (arba minčių, kurios mus gąsdina), todėl vengiame jas užrašyti, noriu padrąsinti jose paieškoti „tiesos“. Didžiausią terapinį efektą galime pasiekti analizuodami nepatogias, gąsdinančias mintis, o ne jų vengdami. Pripažindami ir priimdami visas savo mintis ir jausmus sulauksime didesnių teigiamų pokyčių nei visa tai ignoruodami.

„Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraščio” antrasis leidimas JAU PREKYBOJE!

Kruopščiai atrinktų NAUJŲ pratimų ir meditacijų rinkinys, paremtas plačiai atliktais priėmimo ir įsipareigojimo terapijos bei mindfulness tyrimais visame pasaulyje, ugdo psichologinį lankstumą, gali pagerinti gyvenimo kokybę, ryšį su savimi ir mus supančiu pasauliu.

„Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraščio” antrasis leidimas  JAU PREKYBOJE„Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraščio” antrasis leidimas  JAU PREKYBOJE
„Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraščio” antrasis leidimas  JAU PREKYBOJE„Dėmesingumo ir savirefleksijos dienoraščio” antrasis leidimas  JAU PREKYBOJE

POEZIJA

Poezija - tai natūralus vaistas, tarsi tinktūra, gauta iš mūsų pačių vidaus. Tie, kurie mano, kad poezija tik rašytojams, pateikiu pratimą, kuris padės pakeisti nuomonę:

  • Sudarykite savo vaikystės vaizdinių sąrašą. Pirmiausia pasirinkite tuos vaizdinius, kurie turi teigiamų prisiminimų (įgudus galėsite pereiti prie sunkesnių). Elkitės su jais kaip su nuotraukomis, kurias galite peržiūrėti po daugelio metų.

  • Tuomet prisiminkite su tais vaizdiniais susijusius patirtus pojūčius – ką matėte, užuodėte, girdėjote, jautėte ir ragavote. Sugerkite tą patirtį į savo kūną – jauskitės taip, lyg iš naujo išgyventumėte prisimintą vaizdą. Tuomet greitai aprašykite savo patirtį. Nesistenkite laikytis rašybos taisyklių. Tikslas nėra duoti kitiems paskaityti ar gauti įvertinimą.

  • Užrašykite emocijas, susijusias su šiais vaizdais, pvz., „stebuklingas skrydis“ arba „meilė ir liūdesys dėl patirto įskaudinimo“.

  • Tuomet pabandykite parašykite eilėraštį naudodami surinktą informaciją. Rašydami išlaikykite ryšį tarp matyto vaizdo, pojūčių, išgirstų žodžių, kilusių jausmų. Išreiškite jausmus eilėraštyje, o ne tiesiog pažymėkite juos kaip laiminga ar liūdnas.


Jeigu nuspręsite pabandyti, siūlau rašyti poeziją į nedidelį sąsiuvinį, kad būtų patogu tai daryti bet kur ir bet kada - autobuse ar traukinyje vykstant į darbą ar namo.

LAIŠKO RAŠYMAS

Jeigu nedrįstate rašyti eilėraščio, galite parašyti sau ar mylimam žmogui trumpą laišką. Įsivaizduokite, kad šis žmogus jums parašė paklausdamas: „Kaip tau sekasi?“ Kitas būdas būtų parašyti kam nors, su kuo turite „nebaigtų reikalų“, laiško neišsiunčiant. Tikslas yra, kad jūs geriau suprastumėte savo mintis ir jausmus apie pasirinktą asmenį. Kas daro rašymą terapiniu, tai tikrosios tiesos, tiesos, skildančios iš vidaus, išsakymas.

DIENORAŠČIO RAŠYMAS

Džiaugiuosi, kad šiuo metu jau galima įsigyti dienoraščių, padedančių apgalvoti dalykus, kurių galbūt nebūtų kilę pasirinkus laisvo rašymo, peozijos ar laiško metodus. Kalbu apie tikslingus, atvirus klausimus ar net pratimus, padedančius nerti giliau į patirtis, apgalvoti savo gyvenimo pasirinkimus ir juos priimti su atjauta. Jeigu jums artimesnė tokia struktūra, rinkitės dėmesingumo ir refleksijos dienoraštį, kad terapinis darbas būtų lengvesnis ir tikslingesnis.

Pabaigai noriu tik priminti, kad rašymas gali būti galinga maldos ar meditacijos forma, jungianti mus tiek su mūsų pačių vidiniu pasauliu, tiek su aukštesniu ir gilesniu lygmeniu. Pasirinkite jums tinkamiausią metodą ir pirmyn!